czwartek, 10 lipca 2014

Dwanaście - M. Grossman

Nie czytam erotyków. Zrażona książką "Pięćdziesiąt twarzy Grey'a" nie przewidywałam już w najbliższym czasie więcej pozycji z tego gatunku. Ta powieść mnie jednak zainteresowała po przeczytaniu jej recenzji u Cyrysi.

Wydawnictwo JAM, stron 120
Bohaterem powieści "Dwanaście" jest przystojny, majętny facet, wokół którego kręci się zawsze wiele chętnych i spragnionych wrażeń kobiet. Ma za sobą nieudane małżeństwo, wiele erotycznych przygód, ale w głębi duszy pragnie partnerskiego związku. Czy mu się to uda ?

Książka liczy zaledwie 120 stron, co wydaje się nie być imponującą liczbą, ale jednak treść jest tu kluczem. Myślę, że dłuższa forma w tym przypadku popsuła by efekt. Powieść podzielona jest na rozdziały, krótkie, ale sensowne. Zaczynamy czytać od Prologu i tu muszę powiedzieć, że dawno nie czytałam tak dobrego wstępu do powieści. Miałam wiele pytań i jedno wyjście: Przeczytać !

"Dwanaście" czyta się się tempie ekspresowym. Po skończeniu jednego rozdziału od razu zaczynałam następny, a to za sprawą prostego języka. Nie ma tu również żadnych zbędnych opisów i czy wywodów filozoficznych, ale za to spotkamy trochę humoru, wulgaryzmów i ostrego seksu. Wszystko opisane w sposób bardzo realny (ale po męsku) i to sprawia głównie, że ten erotyk różni się od wcześniej wymienionych "Pięćdziesięciu twarzy Grey'a". Twardo, bez pierdół.

Książka jest pisana z perspektywy faceta, co dla mnie było ciekawym doświadczeniem. Nie zawsze mam okazję wejść tak głęboko w umysł mężczyzny, a już zwłaszcza w tej sferze. Wulgaryzmy, którymi się posługiwał dodawały mu osobowości i realności. Miałam wrażenie jakby bohater siedział przede mną i właśnie mi opowiadał kolejną swoją historię. Śmieszyły mnie jego nagłe dziwne myśli. Polubiłam go, mimo że niektóre jego zachowania były miejscami naprawdę chamskie. Wydawał się zwykłym, normalnym facetem, a jednak czasami bardzo zaskakiwało mnie jego zachowanie, bo stawał się w mojej opinii brutalny. Czasem było mi go po prostu żal.

Bohater przedstawia nam kilka kobiet, które odegrały w jego życiu ważne role. Myśląc o tych kobietach nasuwa mi się cytat z filmu Psy: "... bo to zła kobieta była". Każda wykorzystała go na swój sposób. Było też w tym trochę jego winy, bo myślał najpierw tym co ma w spodniach, a dopiero później używał głowy.

Zakończenie książki mnie ogromnie zaskoczyło. Kiedy układałam w głowie kolejne końcowe wydarzenia, autor zaczął mnie miażdżyć ostatnimi linijkami tej powieści. Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Zakończenie zbiło mnie totalnie z tropu. Musiałam książkę przeanalizować na nowo, już jako całość.

Podsumowując, "Dwanaście" to książka kontrowersyjna, wulgarna i perwersyjna. Polecam ją wszystkim odważnym i ciekawym nowoczesnej, ale prostej formy. Gwarantuję, że gdy zaczniecie czytać to nie będziecie mogli się już oderwać.

Moja ocena 5,5/6.

_____________________

Książka bierze udział w wyzwaniach:  
Europa da się lubić i Klucznik.
_____________________

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Autorowi.

19 komentarzy:

 1. Cyrysia również zachęciła mnie do tej książki i na nią poluję :) Choć erotyki bardzo lubię i szarego też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To Ci się powinna spodobać :)

   Usuń
  2. Doczekałam się, czeka na półce i mam nadzieję, że odbiorę ją podobnie jak Ty :)

   Usuń
 2. Ogromnie się cieszę, że mimo początkowych obaw sięgnęłaś po ''Dwanaście'' i co najważniejsze, nie żałujesz tej decyzji. Ja też początkowo myślałam, że to jakieś zwyczajne porno, ale zakończenie tej historii sprawiło, że spojrzałam na nią z zupełnie innej perspektywy. Nie spodziewałam się, że autor pójdzie tak odważną i szaloną drogą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka okazała się naprawdę dużym zaskoczeniem :) pozytywnie oczywiście :)

   Usuń
 3. Oj, nie. To nie jest książka dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I nie namawiam, bo na pewno nie jest dla wszystkich :)

   Usuń
 4. Widzę, że to lektura w sam raz dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama nie wiem czy to dla mnie:D Świetnie, że Tobie się podobało! :) O to chodzi:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się zaskoczyłam pozytywnie. Nie przerzucę się teraz na erotyki, ale to jest dobrze napisana książka

   Usuń
 6. przeczytałam i podobała mi się ...jest dość ciekawa, szczególnie zakończenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak zakończenie jest zaskakujące i książkę wtedy każdy może interpretować inaczej

   Usuń
 7. Wow, lubię kontrowersje ;) Chętnie sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak lubisz kontrowersje to myślę że Ci się spodoba

   Usuń
 8. Lubię takie kontrowersyjne książki, więc być może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja tym razem raczej się nie skuszę :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz lub staniesz się obserwatorem, a jeśli jeszcze u Ciebie nie byłam zostaw mi namiary. Na pewno Cie odwiedzę !

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...