czwartek, 6 lutego 2014

Grawitacja (2013)

Źródło: Filmweb
Grawitacja to film o astronautach, których stacja została zniszczona i próbują wrócić na Ziemię. Tak w skrócie, ale tak naprawdę i tak chyba wszystko.

W rolach głównych można zobaczyć znakomitych aktorów Sandrę Bullock oraz George'a Clooney'a.

Film otrzymał wiele nagród i nominacji m.in  10 nominacji do Oscara, Złotego Globa w kategorii reżyser oraz 3 nominacje do tej również nagrody, 11 nominacji do nagrody BAFTA i jeszcze wiele innych.

Jednak mimo tego Grawitacja wywołuje albo zachwyt albo krytykę. Mnie to "przyciąganie" zawiodło.

 Film zaczyna się od lekko nudnawej konwersacji głównych bohaterów, potem nagle akcja sie rozkręca, ale niestety nie trwa to długo. Film się dłuży, a główna bohaterka jakoś nie zyskuje u mnie na sympatii, mimo poznania jej życiowego dramatu, który ją dotknął.

Film ma przedstawiać dramat ludzi pozostawionych samych sobie, gdzie nie mozna praktycznie liczyc na pomoc, a mozliwości zorganizowania sobie samemu pomocy są bardzo ograniczone. Powinniśmy przeżywać samotność, pustkę i bezradność tych bohaterów, a niestety ciągle czeka się, aż coś się zacznie dziać ciekawszego. Zdaje sobie sprawę, że taka sytuacja może tak wyglądać, ale niestety film ma mnie zaczarować, zainteresować, wywołać jakieś emocje. Mi się dłużył. Miałam też wrażenie, że film był nastawiony na efekty 3D, a nie tego szukam. Mam jeszcze jedno zastrzeżenie do filmu. Miałam wrażenie, że nikt nie próbuje im z Ziemi pomóc i może się nie znam, ale trudno mi uwierzyć, że nie można było nawiązać żadnego połączenia z Ziemi z odpowiednimi służbami. Być może gdybyśmy widzieli akcję ratunkową z Ziemi to film byłby bardziej interesujący.

Znalazłam jednak też pozytywy. A mianowicie: przepiękny widok na Ziemię.

Grawitacja
gatunek: dramat, sci-fi
ocena: 5/104 komentarze:

 1. Czytałam książkę i mi się podobała, filmu nie widziałam, ale słyszałam o nim wiele kiepskich opinii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja książki nie czytałam. Na film się skusiłam, bo widziałam wiele reklam i zapowiadał się interesująco. Niestety film nigdy książce nie dorówna. Pamiętam jak zekranizowano "Samotność w sieci" i film okazał się niewypałem, a książka mi się naprawdę bardzo podobała.

   Usuń
 2. nie jestem do końca przekonana co do tego filmu mimo obsady...i lubię ogólnie filmy w kosmosie, ale samo założenie jest nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie, nie ... Szkoda mi czasu.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz lub staniesz się obserwatorem, a jeśli jeszcze u Ciebie nie byłam zostaw mi namiary. Na pewno Cie odwiedzę !

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...